Bezdech Senny

Co to jest bezdech senny? To schorzenie, które dotyka coraz większej ilość ludzi. Najczęściej bezdech senny pojawia się u mężczyzn, którzy lekceważą widoczne objawy i nie udają się do specjalistów. Jeżeli chrapiesz, możesz cierpieć na bezdech senny, wtedy zdecydowanie najlepiej udać się do lekarza, który skutecznie zajmie się Twoją chorobą. Bezdech senny należy leczyć, szczególnie przy stopniowo nasilających się objawach. Jednak chrapanie to nie jedyne objawy bezdechu sennego.

W wielu przypadkach bezdech senny powoduje gwałtowne wciąganie powietrza ustami. Nie jest to zdrowy sen, dzięki któremu można wypocząć i odpowiednio zregenerować organizm do działania. Zespół bezdechu sennego związany jest z nieodpowiednim dotlenieniem nie tylko płuc, ale również całego organizmu. Powietrze podczas snu nieprawidłowo dociera do organizmu, przez co tlen nie trafia do krwiobiegu. W konsekwencji cały układ wewnętrzny jest niedotleniony, a nawet lekko podduszony.

bezdech senny

Jakie są przyczyny bezdechu sennego? Mogą one być związane z budową naszego organizmu lub ze stylem życia, jaki prowadzimy. W wielu przypadkach u osób chorych na bezdech senny diagnozowane są polipy. Niektórzy z nich urodzili się ze skrzywioną przegrodą nosową, u innych może to być wynik złamania nosa. Również przerośnięta tkanka po infekcjach może być przyczyną bezdechu sennego. Co może zaskoczyć, nieprawidłowa budowa żuchwy także może negatywnie wpłynąć na oddychanie podczas snu. Ostatnią przyczyną bezdechu sennego związanego z naszym organizmem są zbyt wiotkie mięśnie podniebienia.

Inne przyczyny bezdechu sennego mogą wynikać z nieprawidłowego trybu życia w ciągu dnia. Osoby, które piją za dużo alkoholu niszczą swój układ oddechowy. Również objadanie się przed snem nie jest dobrym nawykiem – może doprowadzić do poważnych uszkodzeń naszego organizmu oraz uczucia „przepchania”. Nasz organizm wymaga dostarczenia większej ilości tlenu, tak aby poprawnie przeprowadzić proces trawienia.

Osoby otyłe również są narażone na wystąpienie bezdechu sennego. Ze względu na dużą procentową zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie osoby otyłej, mają one problemy z oddychaniem, a podczas snu organizm jeszcze bardziej zaczyna się męczyć. Ostatnim problemem związanym ze złym stylem życia jest palenie papierosów, które powoduje, że nasze płuca przyjmują mniejszą dawkę tlenu, przez co ich objętość radykalnie się zmniejsza. Dlatego warto zadbać o prawidłowe leczenie bezdechu sennego, aby poprawić komfort i jakość naszego odpoczynku.